IMG_5797

Létání mě naplňuje

Létání s padákovým kluzákem je možné s motorem ale i „volně“ s tím, že nám k tomu pomáhá vhodný vítr a termické proudění, které nás udrží ve výšce déle. Každý let má svá specifika a je svým způsobem jedinečný. Především použitím rozdílného vybavení, vhodných meteorologických podmínek a rozhodnutí člověka, co je mu bližší, co chce vidět a pociťovat, to jsou kritéria pro motorový nebo volný let.

Motorový let je časově směřován spíš na rána a podvečery, kdy je vzduch klidnější. Vzlet z roviny s pomocí tříkolky s vrtulí umožňuje let i osobám s velmi omezenou pohyblivostí a nevyžaduje žádné úsilí kromě úsměvu na tváři a mohu vám slíbit, že to půjde samo. Někomu může vadit hlučnost motoru a tu se snažím omezit helmou se sluchátky s aktivním tlumením. Interkom v helmě nám umožňuje po celou dobu letu komunikovat, což hojně využívám k popisu krajiny nebo k výuce letu na padáku. Ano, určitě vám dám možnost vyzkoušet, jak se padákový kluzák řídí a je jen na vás jak dlouho mě budete chtít vozit.

Volný let je vhodný směřovat od poledních hodin až do večera dle směru a síly větru a slunečních paprsků, které vytvářejí stoupavé proudy, díky kterým se máme šanci držet ve vzduchu výrazně déle než při zatažené obloze. Let je vhodný spíše pro aktivní lidi, kterým nevadí procházka na kopec s batohem na zádech a pak krátký rozběh z kopce pro vzlet padáku. Výhodou volného letu je jednoznačně absolutní soulad s přírodními vlivy a skvělý pocit při využití větru a termiky ke stoupavému letu. Nevýhodou je, že se jen těžko předpovídá, jak bude let dlouhý a i když jsou podmínky skvělé, tak se může stát, že odstartujeme do špatného intervalu a slétneme jen z kopce dolů. Při svahovém létání nás na návětrné straně kopce drží silnější vítr, který je pro let možné využívat pouze v místě u kopce.

© Desáková Eliška – 2022